Διδακτική επίσκεψη της Γ Γυμνασίου στον εθελοντικό σύλλογο «Σύλλογος Φίλων Νοσοκομείου Παπαγεωργίου, Η Αντηρίδα»

Στις 5 και στις 11 Απριλίου οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν τον Σύλλογο Φίλων Νοσοκομείου Παπαγεωργίου, Η Αντηρίδα. Οι επισκέψεις πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών, και πιο συγκεκριμένα με αφορμή τη διδακτική ενότητα που αφορά στη Διακονία και κατ’ επέκταση στον Εθελοντισμό και στην Κοινωνική Ευθύνη.

Αρχικά οι εθελοντές του συλλόγου της Αντηρίδας υποδέχθηκαν τις μαθήτριες και τους μαθητές με τους συνοδούς καθηγητές τους, στο Αμφιθέατρο του Νοσοκομείου. Εκεί μετά το θερμό καλωσόρισμα μοιράστηκαν από τους εθελοντέςτα κόκκινα γιλέκα της «Αντηρίδας» στη σχολική ομάδα, ώστε άμεσα όλοι να ενταχθούμε στο πνεύμα του εθελοντισμού.

Στο πρώτο μέρος της επίσκεψής μας ξεναγηθήκαμε στο τμήμα των επειγόντων περιστατικών (ΤΕΠ) από τους προϊσταμένους τμημάτων του νοσοκομείου. Τα παιδιά περιηγήθηκαν στους χώρους των επειγόντων, είδαν από κοντά τον σύγχρονο εξοπλισμό που χρησιμοποιείται στα κρίσιμα περιστατικά. Οι γιατροί και οι νοσηλευτές του νοσοκομείου διέθεσαν τον χρόνο τους, μας ενημέρωσαν με όλη την καλή τους διάθεση και μέσα σε ευχάριστο κλίμα απάντησαν σε κάθε απορία των παιδιών.

Στο δεύτερο μέρος της επίσκεψης, το οποίο ήταν καθαρά βιωματικό, οι μαθήτριες και οι μαθητές ανέλαβαν ρόλους εθελοντή στους διάφορους τομείς,στους οποίους δραστηριοποιείται η Αντηρίδα. Χωρίστηκαν σε ολιγομελής ομάδες, οι οποίες προσέφεραν εθελοντικές υπηρεσίες, όπως στη δανειστική και στην ανταλλακτική βιβλιοθήκη, στην αποθήκη και στο γραφείο της Αντηρίδας. Όλες και όλοι δραστηριοποιήθηκαν πάντα με την καθοδήγηση των μελών της Αντηρίδας, που καλοπροαίρετα ενίσχυαν τους μαθητές και τις μαθήτριες σε κάθε βιωματική δράση.

Στο κλείσιμο της επίσκεψης μας, την ομάδα μας χαιρέτισε εγκάρδια η πρόεδρος του συλλόγου, η κυρία Γ. Δερετζή,γιατρόςτης Νευρολογικής κλινικής του νοσοκομείου. Τέλος οι μαθήτριες και οι μαθητές προσέφεραν τα αγαθά που είχαν συγκεντρώσει για την επίσκεψη και έλαβαν ένα κέρασμα και ενημερωτικό υλικό από  την Αντηρίδα.

Παίρνοντας τον δρόμο της επιστροφής οι συζητήσεις άναψαν μεταξύ όλων. Όλες και όλοι περιέγραφαν τις εντυπώσεις τους, το κομμάτι του εθελοντισμού με το οποίο ασχολήθηκαν, αλλά και τη χαρά που εισέπραξαν από την εθελοντική προσφορά τους, παρόλη την κούραση που ένιωθαν από μια τόσο γεμάτη και διαφορετική ημέρα. Τα συναισθήματα που ξεπηδούσαν από τις συζητήσεις ήταν συναισθήματα ζεστασιάς και ελπίδας για ένα πιο φιλάνθρωπο μέλλον. Και το σπουδαιότερο: στα χείλη όλων κυριαρχούσε η διαπίστωση ότι με τον εθελοντισμό, το μεγαλύτερο καλό το κάνουμε στον ίδιο τον εαυτό μας!

Επιδιωκόμενοι στόχοι οι οποίοι επιτεύχθηκαν στη συγκεκριμένη εκπαιδευτική επίσκεψη ήταν:η βιωματική προσέγγιση της γνώσης –η ανάπτυξη του εθελοντικού πνεύματος στους εφήβους, η δραστηριοποίηση σε έργα προσφοράς και ενίσχυσης του συνανθρώπου – η ανάπτυξη του συλλογικού πνεύματος στην ομάδα και η συμμόρφωση στους κανόνες λειτουργίας της – ηενημέρωση στο πλαίσιο τουεπαγγελματικού προσανατολισμού.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια για τη διοργάνωση των επισκέψεων Μαρία Μυρίδου, οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Φίλων Νοσοκομείου Παπαγεωργίου, Η Αντηρίδα, το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό του νοσοκομείου, που μας ξενάγησε, καθώς και τους/τις συναδέλφους Στέργιο Δήμο, Γεώργιο Πανούση και Ελένη Παπαμάνου, οι οποίοι συνέβαλαν στην πραγματοποίηση των επισκέψεων.